Dostałe/aś się na projekt wolontariatu zagranicznego? Gratulujemy! Pora na przygotowania! Zanim popełnisz jakiekolwiek kroki upewnij się, że znasz i rozumiesz poniższe zasady:

Charakter projektu

Wolontariat to dobrowolna działalność na rzecz celów społecznych, dla dobra innych, ale też dla rozwoju własnych kompetencji. To jednocześnie uczenie się, rozwijanie, jak i praca. Dobry projekt wolontariatu przygotowuje do odpowiedzialności i daje pole do rozwijania własnej kreatywności. Sprawdź program, w ramach którego odbywa się projekt! EVS? (www.erasmusplus.org.pl/mlodziez/dokumenty/ do 2018) A może Europejski Korpus Solidarności? Sprawdź TUTAJ!

Opis projektu

Znasz cele Twojego projektu? Wiesz do czego się przyczynia? Na rzecz czego będziesz pracować? Czy wartości organizacji, do której jedziesz zgadzają się z Twoimi? Przeczytaj dobrze infopacka lub umowę o wolontariacie, a także zerknij na profil organizacji goszczącej – stronę www. i portal, gdzie oferowała wolontariat.

Twoje zadania

Wiesz czym będziesz się zajmować na co dzień? Z kim będziesz pracować? Jakie wsparcie otrzymasz? Do czego masz prawo, jako wolontariusz? Jaki zakres odpowiedzialności? Jeśli Twoje zadania polegać będą na opiece nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami lub osobami starszymi – upewnij się, że otrzymasz wystarczające wsparcie. Poznaj nieco kulturę organizacyjną i metody pracy na miejscu.

Ubezpieczenie

Jadąc do kraju Unii Europejskiej, jako obywatel unijny masz prawo do podstawowej opieki zdrowotnej w takim samym zakresie, jak w Twoim kraju. Koniecznie wyposaż się w kartę EKUZ! Jeśli nie jesteś do niego uprawniony/a, to poproś o zaświadczenie w Twoim oddziale NFZ i przedłóż do organizatorowi wolontariatu. Wtedy organizator powinien zgłosić Cię do podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie umowy o wolontariacie.

Koszty

Przyjrzyj się z uwagą warunkom finansowym. Co masz zapewnione? Mieszkanie? Wyżywienie? Podróż? Porównaj oferowane warunki do rynkowych kosztów życia w danym kraju. Planując podróż pamiętaj o oszczędnościach – prawdopodobnie korzystasz z pieniędzy publicznych, więc 1 klasa i najdroższe linie lotnicze to nie jest dobre rozwiązanie. Staraj się odbyć podróż ekologicznie (pociąg – II klasa, bus) i poinformuj organizatorów o cenie podróży, dacie przyjazdu i wyjazdu. Sprawdź, czy ustalili limity dofinansowania kosztów podróży!

Pozytywne nastawienie

Co kraj/region to lekko inna kultura – zarówno sposób życia, jak i komunikacji, rozumowania, przeżywania. Miej oczy otwarte, bądź aktywny/a, nie bój się wyzwań. Pytaj, obserwuj, staraj się rozumieć. Nie oceniaj. Korzystaj z aktywności oferowanych w ramach wolontariatu. Każde doświadczenie – i dobre i złe – przynosi efekty edukacyjne. A te zawsze są dobre (jeśli podsumowane z uwagą i uczciwością)!

Więcej informacji o prawach wolontariusza znajdziesz TUTAJ.

Powodzenia!